تبلیغات
انتظار فرج - ویژه نامه میلاد فرخنده حضرت معصومه(س){دهه كرامت} و گرامیداشت روز دختر
انتظار فرج
لا شرقیه لا غربیه (جمهوریه اسلامیه)

ویژه نامه میلاد فرخنده حضرت معصومه(س){دهه كرامت} و گرامیداشت روز دختر

نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه 7 مهر 1390   11:19 ق.ظاول ذیقعده سالروز ولادت حضرت معصومه (س) است،
بانوی بزرگواری که عصمت مادر خود حضرت زهرا (س)
در او تجلی یافت،

وی بانویی بهشتی،غرق در عبادت و نیایش،
پیراسته از زشتیها و شبنم معطر آفرینش است.

این روز خجسته را كه مقارن است با گرامیداشت روز دختر
به همه عاشقان و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام
و تمامی دختران مومنه كه الگویشان حضرت معصومه
سلام الله علیهاست تبریك و تهنیت عرض می كنیم
حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها در یک نگاه گذرا

نام مقدس: ‌فاطمه كبری


لقب شریف: ‌معصومه علیهاالسلام

پدر بزرگوارش: ‌حضرت موسی بن جعفر علیه‌السلام

مادر گرامی اش: حضرت نجمه خاتون

ولادت باسعادت: ‌اول ذیقعده الحرام 173 ه ـ.ق

محل ولادت: ‌مدینه منوّره

ورود به قم: 23 ربیع‌المولود 201 ه ـ.ق

هدف از مسافرت: ‌دیدار برادر خود ‌علی بن موسی الرضا علیه‌السلام كه در خراسان بود.

رحلت یا شهادت جانگداز: دهم ربیع‌الثانی 201 ه ـ.ق (بنا به قول معتبر)
سنّ مبارك: 28 سال

محل عبادتش در قم: بیت‌النّور (واقع در میدان میر «قم»)

پاداش زیارت بامعرفت آن حضرت: بهشت برین

پاكیزه گوهر صدف اعتبار قم


اهل‏بیت پیامبر(ع) چهره‏هاى پرفروغى به جهانیان عرضه كرده‏اند و نامشان‏مانند ستارگان درخشان در آسمان فضیلتها مى‏درخشد;


درخشانترین ستاره در میان‏بانوان هفتمین منظومه ولایت; فاطمه كبرى فرزند پاكیزه موسى بن جعفر(ع) است. كه‏سالهاست تشنگان معرفت از حریمش زلال ایمان مى‏نوشند و عارفان با گذر بر زندگى‏فرزانه‏وارش و درك لحظه‏هاى آسمانى شدنش، درهاى عروج را به روى خود مى‏گشایند
وبوى وصال را در گستره زمین منتشر مى ‏سازند.

او والاترین دختر موسى است و از این‏روست كه هر گاه نامى از پدر برده شود، یادى از او نیز به میان مى‏آید با اذعان به این حقیقت كه پیرامون زندگانى حضرت فاطمه معصومه(س)تحقیق كاملى صورت نپذیرفته است، به خاندان، اوضاع سیاسى، عصر تولد، و نظراتى‏كه پیرامون تولد حضرت ارائه شده است، مى‏ پردازیم.
سرود شكفتن

تولد فاطمه معصومه(س) براى اهل‏بیت(علیهم السلام) اهمیتى خاص داشت‏زیرا این خبر قبل از تولد بارها توسط امام صادق(ع) اعلام مى‏شد و به این ترتیب‏از همان ایام شیعیان به شناخت مقام والاى وى فرا خوانده مى ‏شدند. از جمله آنگاه‏كه گروهى از شیعیان رى نزد امام صادق(ع) آمدند، حضرت فرمود: آفرین بر برادران‏ما از اهل قم.


آنان گفتند: ما اهل رى هستیم. ولى امام همان جمله پیشین راتكرار فرمود. و ادامه داد:
«الا ان لله تعالى حرما و هو مكه. الا ان لرسول الله‏حرما و هو المدینه الا ان لامیرالمؤمنین حرما و هو الكوفه الا ان حرمى و حرم ولدى‏بعدى قم الا ان قم كوفتنا الصغیره. الا ان للجنه ثمانیه ابواب ثلاث منها الى قم.تقبض فیها امراه هى من ولدى و اسمها فاطمه بن موسى. تدخل بشفاعتها شیعتناالجنه باجمعهم‏».

براى خداوند حرمى است كه مكه است، حرم رسول، مدینه حرم امیر مومنان كوفه است وحرم من و فرزندانم قم است. بدانید قم كوفه كوچك ماست. بدانید بهشت هشت در داردكه سه در آن به سوى قم است.بانویى از اولاد من در آنجا وفات مى‏كند كه نامش فاطمه دختر موسى است. همه ‏شیعیان ما به شفاعت او وارد بهشت مى ‏شوند.

این خبر و نحوه تعریف حضرت از قم به‏طور طبیعى مى‏توانست گروهى از اهالى رى را به عزیمت‏به سوى قم برانگیزد و درحقیقت اهمیت ویژه‏اى را كه شهر قم به خاطر حضور فاطمه كبرى مى‏یافت‏براى آنان‏بازگو كند.

مى ‏توان گفت‏به همین خاطر گروههایى از مردم قم از جمله صاحبان فكر واندیشه از آمدن چنین بانویى به قم مطلع بودند و براى فرا رسیدن آن زمان و یارى‏و پاسداشت مقدم وى لحظه شمارى مى ‏كردند. نكات دیگرى نیز از این روایت‏به دست‏ مى ‏آید از جمله این كه قم حرم ائمه طاهرین است. موضوعى كه در دهها روایت دیگراز زبان پیامبر(ص)، امام على(ع) و اغلب ائمه یكى پس از دیگرى به آن اشاره شده ‏است.

در خبرى دیگر نیز امام صادق(ع) به پیشگویى تولد وى پرداخت. آن روز یكى ازشیعیان به نزد حضرت آمد، امام را دید كه با كودكى در گهواره سخن مى‏ گوید. گامى‏ جلوتر نهاد و مبهوت از این واقعه پرسید: آیا با این طفل سخن مى‏گویید؟ امام اورا دعوت كرد تا با كودك در گهواره سخن بگوید. مرد باز هم جلوتر آمد و سلام كرد.كودك نه تنها جوابش را داد; بلكه گفت:

اى مرد نامى را براى دخترت [كه تازه‏متولد شده است] انتخاب كرده اى كه خداوند آن را دشمن مى‏ دارد پس نامش را عوض كن[وى نام دخترش را حمیرا گذاشته بود] شگفتى مرد دو چندان شد. آنگاه امام‏ صادق(ع) فرمود:
«این كودك فرزندم موسى است.

خداوند از او دخترى به من عنایت مى‏ كند كه نامش فاطمه است. او را در سرزمین قم‏به خاك مى‏ سپارند. هر شخصى كه او را در قم زیارت كند، بهشت‏ برایش واجب مى ‏شود».
برگرفته از سایت آیه های انتظار


نوشته شده توسط:شهرام حویزه نژاد 

تصویر ثابت